Všichni procházejí vývojem. I já jsem jím nejen procházela, ale stále procházím. Za dobu, co se pohybuji kolem koní jsem už nejednou změnila názory na chov koní a přístup k nim.

 

Začínala jsem ve sportovní anglické stáji a postupem času jsem selektovala seznam toho co jsem se tam naučila. Nejdřív jsem došla k názoru, že je opravdu velmi důležité přehodnotit vztah a přístup ke koním, posléze jsem začala blíže uvažovat o typu ustájení, o bosonožství, o výživě a v neposlední řadě také o nutném pohybu během dne, kdy se koně jen tak "poflakují" po výběhu.

 

Ranč Nemeton se snaží skloubit tyto všechny moje prozatimní myšlenky.
 

1) komunikace s koňmi

Vše by mělo být v rovnováze - respekt i důvěra ze strany koně.  Když je hodně důvěry a málo respektu, je vztah mezi koněm a člověkem nevyvážený a vždy je někdo nešťastný. Stejně tak pokud je hodně respektu ale málo důvěry. Naším cílem je najít v tomto zlatou střední cestu :-)

 

2) svoboda pohybu koně 24/7/365 

Koně u nás na ranči si sami můžou vybrat, zda budou pobíhat venku nebo se schovají do přístřešku o velikosti 4,5 x 6 metrů, kde se pro ně nachází v nepříznivém počasí i balík sena (uvnitř je zabudovaný krmelec s velkou posuvnou mříží). Nově je vybudovaný ještě přístřešek 3x8 metru!

Na ranči se sice nachází box 3,5 x 4,5 metru, který se momentálně využívá jako třetí menší přístřešek.

 

3) bosonožství

Určitě u nás nenaleznete žádného koně, který má na kopytech podkovy. Hodně lidí tvrdí, že koně nedokážou fungovat bez podkov, pak jsou tací, co tvrdí, že to dokážou jen někteří. Už jsem slyšela i názor, že kůň co si prošel schvácením kopyt dokáže fungovat pouze s podkovami.... Je hodně domněnek o tom, jak to vlastně teda je a lidé to poslední dobou řeší víc a víc.

Pokud potřebujeme z jakéhokoliv důvodu naše koně obout (kůň nemá ještě dost kvalitní rohovinu a čeká ho delší cesta po kamenech, případně potřebujeme využít ozub např. v případě tréninku koně na mokré klouzající trávě), využíváme botiček pro koně (Easy Boot, Cavallo), které velmi dobře na kopytech drží a kopyto nijak neomezují (jako to dělají naopak podkovy). Botky mají dlouhou životnost (i několik let), s trochou praxe jsou během chvilky nasazené na kopytech koní, dobře se udržují a dovolují kopytu aby při dopadu na zem jeho kopytní mechanismus fungoval tak jak má. 

 

4) aktivní pohyb koní ve výběhu

Koně obecně po výběhu nenachodí moc velkou vzdálenost a přes zimu chodí minimálně. U nás jsme se proto rozhodli jít cestou Paddock paradise, kdy jsou koně motivováni chodit za potravou a zábavou, a za pomoci člověka to mají ještě navíc trochu zkomplikované - nechodí z bodu A do bodu B nejkratší přímou cestou, ale musí procházet skrz námi vytvořené cesty, které jsou právě naopak co možná nejdelší "nepřímou" cestu k bodu B. Víc jak 400 metrů cest vysypáno štěrkopískem, takže si koně při pohybu otužují kopyta.

V období mrazů se režim mění tak, aby koně měli stále dostatek sena.

 

5) krmivo podporující zdraví koní 

Správně zvolené krmivo je základem zdraví koně. Jakmile zvolíme krmivo, které má pro koně laminitidní sklony (sklony ke schvácení kopyt), dřív nebo později se to s velkou pravděpodobností projeví na stavu kopyt koně.

Seno se snažím pečlivě vybírat tak, aby bylo co nejkvalitnější a pokud možno, z několika zdrojů. Samozřejmě sleduji, zda je seno z luk, které byly vysázené uměle (tzn. často tam jsou traviny plné cukrů - nevhodné pro koně) nebo z přírodních starých luk plných bylinek (které jsou u nás samozřejmě na prvním místě!)